PMI Amplifier Model PEC-42-500M40G-20-12-292FM is a 0.5 to 40 GHz Ultra-Wideband Low Noise Amplifier that provides typically 42 dB of gain with a noise figure of 5.5 dB at 20 GHz. The OP1dB is typically 19 dBm (1 to 18 GHz) and 17 dBm (18 to 40 GHz). The maximum input power rating is 17 dBm CW and the operating DC supply is 450 mA at +12 to +15 VDC. This unit is supplied in a package measuring 1.37” x 1.0” x 0.6” with 2.92mm female / male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 42 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ (Up to 26.5 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 19 dBm (1 to 18 GHz) Typ, 17 dBm (18 to 40 GHz) Typ |
| Psat (dBm): | 23 dBm (1 to 18 GHz) Typ, 20 dBm (18 to 40 GHz) Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.5:1 Max, Measured 1.85:1 / 2.32:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA Typ |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Connectors: | 2.92mm Female / Male |
| Size: | 1.37" x 1.0" x 0.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +117 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |