Quantic PMI Model PEC-42-500M40G-20-12-292MF-BG is a 0.5 to 40 GHz low noise amplifier that has a typical gain of 42 dB while maintaining a ±2.5 dB flatness, a noise figure of 5.5 dB, an OP1dB of 17 dBm @ 40 GHz, a Psat of 22 dBm @ 40 GHz, an input power handling of 17 dBm, and a VSWR of 1.94:1. This small package measures 1.37" x 1.0" x 0.6" and has 2.92mm Male/Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 40 dB Typ |
| Minimum Gain: | 36 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ (Up to 26.5 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 19 dBm Typ (1 to 18 GHz), 17 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| Psat (dBm): | 23 dBm Typ (1 to 18 GHz), 20 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA Nom |
| Input Power: | +17 dBm CW Max |
| DC Supply: | +12 to +15 VDC @ 450 mA Nom |
| Connectors: | Input: 2.92mm Male, Output: 2.92mm Female |
| Size: | 1.37" x 1.00" x 0.60" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C Operating -65 °C to +117 °C Storage |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |