Quantic PMI Model PEC-4520-12-15-SFF-VVG is a Variable Gain Amplifier operating from 2 to 18 GHz that operates over the frequency range 2 to 18 GHz that provides a gain of 45 dB with a gain flatness of ±1.5 dB, a noise figure of 4.5 dB and a OP1dB of 16 dBm. Over all housing size is 4.49" x 1.71" x 0.53". Individual amplifier are supplied in our standard PE2 housing that can be used as SMA connectorized or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 45 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 700 mA |
| Attenuation Range: | 25 dB Min |
| Connectors: | SMA Female |
| Connectors Mid Stages: | SMA Male / Female |
| Base Plate Size: | 4.49" x 1.71" x 0.53" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |