PMI Model PEC-50-0R118-6R5-18-120VAC-1U-SFF is an Integrated Microwave Assembly that provides high gain and operates from 0.1 to 18 GHz. This unit features integrated digitally controlled attenuators with dynamic ranges up to 60 dB. The minimum gain is 50 dB and a 6.5 dB noise figure typical. Unit has SMA Female connectors in a 1U high, 10" deep for a 19" rack system.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 50 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB (Up to 55 dB Attenuation) |
| Noise Figure (dB): | 6.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| AC Voltage Supply: | 120 VAC, 50/60 Hz |
| DC Voltage Supply: | N/A |
| Attenuation Range: | 0 to 60 dB (1 dB Steps) |
| AC Power: | 120 VAC, 50/60 Hz 6 Foot Power Cord Supplied Fuse Protection Included On/Off Switch |
| RF Connectors (In/Out): | SMA Female |
| Chassis: | 1U Height, 10" Depth To fit in 19" Rack |
| Finish: | Pained Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -50 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |