Quantic PMI Model PEC-50-0R118-6R5-18-SFF-DVA is a variable gain amplifier that operates over the frequency range 0.1 to 18 GHz that provides a gain of up to 50 dB with a gain flatness of ±2 dB and a noise figure of 6.5 dB with an OP1dB of 14 dBm. Housing size is 3.5" x 2.11" x 0.88" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 50 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 6.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2:1 typ. |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to -12 VDC |
| Attenuation Range: | 60 dB |
| Attenuation Control: | 14 Bit Serial |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 3.50" x 2.30" x 0.88" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +70 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |