Quantic PMI Model PEC-50-500M40G-20-12-292FF-BG is a 0.5 to 40 GHz Low Noise Amplifier that has a typical gain of 50 dB while maintaining a ±2.5 dB flatness. This small package measures 1.37" x 1.0" x 0.6" and has 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 50 dB Typ |
| Minimum Gain: | 47 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ (Up to 26.5 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min (1 to 18 GHz), 18 dBm Min (18 to 40 GHz) |
| Psat (dBm): | 23 dBm Typ (1 to 18 GHz), 20 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 600 mA Typ |
| Input Power Handling: | 17 dBm |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.37" x 1.0" x 0.6" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +117 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |