Quantic PMI Model PEC-7-2G18G-6R0-17-SFF-RISO70DB IS A 2 to 18 GHz, Low Gain Amplifier with high reverse isolation to be used as an active isolator has a gain of 7 dB and an OP1dB of 17 dBm. This amplifier has an input power range of -70 to +5 dBm. With +5 dBm input, the design is such that all internal gain stages are at lease 5 dB below 1 dB compression points for good linear performance. The typical reverse isolation is 80 dB and 70 dBm minimum. Housing size is 2.68" x 0.78" x 0.36" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 7 dB Nom |
| Gain Flatness: | ±2 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 7.2 dB Typ |
| Noise Figure (Measured): | 7.2 dB Typ @ 2 GHz, 6 dB Typ @ 4 to 18 GHz |
| OP1dB (dBm): | 17 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 800 mA Typ |
| Input Power: | -70 to +5 dBm |
| Survival Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Reverse Isolation: | -70 dB Min, -80 dB Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.68" x 0.78" x 0.36" |
| Finish: | Painted Blue (Mounting Surface Unpainted) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +60 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |