Quantic PMI Model PEC-70-9G-VSBA is an amplifier that operates over the frequency range of 7 to 9. GHz with a gain of 70 dB minimum; noise figure of 2 dB; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 8 dBm. Package size is 4.0" x 3.0" x 1.0" with SMA female connectors and USB programming interface (other serial protocols available).
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 7 to 9 |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 9 |
| Gain (dB): | 70 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC Max (Amplifier "On") +12 VDC Max (Amplifier "Off") |
| DC Current (mA): | 320 mA Max (Amplifier "On") 120 mA Max (Amplifier "Off" |
| Isolation: | 50 dB Min (Amplifier "On"), 100 dB Min (Amplifier "Off") |
| Switching Speed: | 200 ns to 2 s (50 ns Resolution) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 3.0" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |