PMI Model PEC-85-725M1275M-17LM-12-SFF is a limiting amplifier with the frequency range of 0.725 to 1.275 GHz that features an input power range of -55 to 10 dBm while maintaining an output of 15.5 to 18.5 dBm with a noise figure of 5 dB. Housing size is 1.92" x 0.78" x 0.36" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.725 to 1.275 |
| Frequency Min (GHz): | 0.725 |
| Frequency Max (GHz): | 1.275 |
| Input Power: | -55 to 10 dBm |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max |
| Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Gain (dB): | 81 dB +8 / -5 dB (76 to 89 dB) Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB Max (-30 to +95 ºC) ±3 dB Max (-40 to -30 ºC) |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ |
| Limited RF Output: | 15.5 to 18.5 dBm |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 VDC |
| DC Current Draw: | 425 mA Typ |
| Finish: | Gold Plated |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |