Quantic PMI Model PEC1-17-1575D42-1-15-SFF is a 1575.42 MHz Low Noise Amplifier that offers a minimum gain of 17 dB with ±1 dB of flatness, OP1dB of 17 dBm minimum, and a noise figure of 1 dB maximum. Package size is 1.0" x 1.0" 0.28" with removable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.575 |
| Frequency Min (GHz): | 1.575 |
| Frequency Max (GHz): | 1.575 |
| Gain (dB): | 17 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 0.8 dB goal, 1 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 17 dBm Min |
| RF Input Power: | 30 dBm CW Typ, 50 dBm Peak, 1 µs PW, 1% DC |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 125 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.00" x 1.00" x 0.28" (Excluding Connectors) |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +75 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to 100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |