| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.14 to 0.18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.14 |
| Frequency Max (GHz): | 0.18 |
| Input Power: | 18 dBm Max |
| Input VSWR: | 1.5:1 Max |
| Input VSWR (Measured): | 1.5:1 Max @ (0.11 to 0.21 GHz) |
| Output VSWR: | 2:1 Max @ (0.11 to 0.21 GHz) |
| Limited RF Output: | 10 dBm Min @ (-70 to 5 dBm, 0.14 to 0.18 GHz), 7 dBm Min @ (5 to 10 dBm, 0.14 to 0.18 GHz) |
| Harmonics: | -10 dBm Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +5 VDC ± 2% -5 VDC ± 2% |
| DC Current Draw: | 50 mA Max / 125 mA Max |
| Finish: | Nickel Plated |
| Acceleration: | ±10 g, MIL-STD-202F, Method 212A Cond. C, 3 AXIS, 6 Directions |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.72" x 1.11" x 0.26" |
| Weight: | 34 g Typ, 45 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | 100% rh, MIL-STD-202F, Method 106E |
| Shock: | 15 g 11 ms half sin wave, MIL-STD-202F, Method 213B, 3 AXIS, 6 Directions |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 214A |
| Altitude: | 0-79000 ft, MIL-STD-202F, Method 105C Cond. C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107G, -54 °C: 30 Minutes, Transition Time: 15 Seconds Max, +95 °C: 30 Minutes, Cycling: 25 Cycles |