Quantic PMI Model PEC2-1G12G-60-10DBM-LM-PP is a Integrated RF module that contains an input limiter, limiting amplifier, and output fixed attenuator which is designed for military and industrial applications. This module measures 2.98" x 0.78" x 0.26" and is supplied in a SMA connectorized housing. Ø
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Input Power: | -61 to 15 dBm |
| Input VSWR: | 2:1 Max |
| Output VSWR: | 2:1 Max |
| Noise Figure (dB): | 8 dB Typ |
| Spurious Rejection: | -60 dBc Typ |
| Harmonic Rejection: | -10 dBc Typ |
| Output Power: | 10 dBm Min ±2 dB (over input power range) Nom |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 550 mA Typ |
| Finish: | Gold Plated |
| Connectors: | Ø015'' pins |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.26" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A |