PMI Model PEC2-1G12G-60-21DBM-LM-PP is an integrated RF module that contains an input limiter, limiting amplifier and output fixed attenuator which is designed for applications where a stable limited output level is required. This model covers 1 to 12 GHz frequency range with an Input Power range of -61 to 15 dBm and has an output power of 21 dBm Min, and a Noise Figure of 8 dB Typical. Housing size is 2.98” x 0.78” x 0.26”.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Input Power: | -61 to 15 dBm |
| Input VSWR: | 2:1 Max |
| Noise Figure (dB): | 8 dB Typ, 12 dB Max |
| Spurious Rejection: | -60 dBc Typ, -55 dBc Max |
| Harmonic Rejection: | -10 dBc Typ, -7 dBc Max |
| DC Power Supply: | +12 to +15 |
| Output Power: | 21 dBm Min |
| Output power Variation vs. Input Power: | ±2 dB Max (Over input power range @ any single frequency) |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 600 mA Typ, 650 mA Max |
| Connectors: | RF PIN / PIN |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |