PMI Model PEC2-2G18G-21DBM-LM-SFF-OPT28 is a 2 to 8 GHz, Limiting Amplifier that provides a limited output power level of 10 dBm minimum and an input power range of -45 to 10 dBm CW with an output power level versus frequency compensation such that the limited output power has a flat frequency response. Supplied in a compact housing measuring only 2.98" x 0.78" x 0.26" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Input Power: | -45 to 10 dBm CW |
| Input VSWR: | 2:1 |
| Output VSWR: | 2:1 |
| Gain (dB): | 60 dB Min |
| Saturated Output Power: | 10 dBm Min |
| Maximum Input Power: | 17 dBm CW |
| Output Power: | 10 dBm Min |
| DC Voltage Supply (VDC): | 15 VDC |
| DC Current Draw: | 700 mA Max |
| Finish: | Gold Plated |
| EMI/EMC: | Designed to meet MIL-STD-461E |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.26" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -30 ºC to +70 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |