Quantic PMI PEC2-2G18G-30-10DBM-LM-SFF is 2 to 18 GHz, integrated RF module that contains an input limiter, limiting amplifier and fixed attenuator which is designed for rugged applications. This module is supplied in an SMA connectorized housing measuring 2.98" x 0.78" x 0.36".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Input Power: | -20 to 10 dBm CW |
| Input VSWR: | 2.5:1 |
| Output VSWR: | 2.5:1 |
| Gain (dB): | 35 dBm Min |
| Noise Figure (dB): | 7 dB Max |
| Small Signal Suppression: | 3 dB Min |
| Harmonic Rejection: | -10 dBc Min (Input Power - +10 dBm) |
| Output Power: | 10 dBm Min, 15 dBm Max |
| Output Power Flatness: | ±1 dB (over operating temperature range), ±1.5 dB (over the entire band) |
| DC Voltage Supply (VDC): | +15 ± 0.5 VDC |
| DC Current Draw: | 460 mA Max |
| Finish: | Gold Plated |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |