Quantic PMI PEC2-50M2500M-2DBM-LM-SFF is a 0.05 MHz to 2.5 GHz Limiting Amplifier that provides a limited output of 2 ± 3.5 dB over an input power range of -50 to 30 dBm CW with a noise figure of under 10 dB that provides spurious rejection of 60 dBc and harmonic rejection of 10 dBc. The amplifier operates from a +12 to +15 VDC supply and has a current draw of 460 mA. The housing measures 2.98” x 0.78” x 0.26” and is supplied with SMA (F) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 05 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 05 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Input Power: | -50 to 30 dBm CW |
| Input VSWR: | 2:1 Max |
| Output VSWR: | 2:1 Max |
| Noise Figure (dB): | 10 dB Typ above 0.5 GHz |
| Spurious Rejection: | -60 dBc Typ |
| Harmonic Rejection: | -10 dBc Typ |
| Output Power: | 2 dBm Nom ±3.5 dB (over input power range) |
| DC Voltage Supply (VDC): | 12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 460 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.26" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |