Quantic PMI Model PEC2-60-4G8G-1R75-14-12-SFF is a 4 to 8 GHz low noise amplifier that typically provides 60 dB of gain that offers a gain flatness is ±1.25 dB with a noise figure of 1.75 dB and a OP1dB of 14 dBm. Housing size is 2.98" x 0.78" x 0.26" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 60 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.75 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 350 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |