Quantic PMI PEC2-8G18G-21DBM-LM-SFF is an 8 to 18 GHz limiting amplifier that provides an nominal output power level of 20 dBm for an input power range of -50 to 10 dBm CW. This model has output power level versus frequency range compensation such that the limited output power has a flat frequency response. The unit is supplied in a small housing measuring only 2.98" x 0.78" x 0.36" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Input Power: | -50 to 10 dBm CW |
| Input VSWR: | 2:1 Max |
| Output VSWR: | 2:1 Max |
| 2nd Harmonic Rejection: | -8 dBc @ Psat |
| 3rd Harmonic Rejection: | 35 dBm Typ |
| OP1dB (dBm): | 4 dBm below Psat Typ |
| Maximum Input Power: | 17 dBm CW |
| Output power Variation vs. Input Power: | ±2 dB Max over operating temperature range |
| DC Voltage Supply (VDC): | 15 VDC |
| DC Current Draw: | 700 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |