Quantic PMI Model PEC3-33-218-20-15-SFF-HS-E is a 2 to 18 GHz Low Noise Amplifier that provides greater than 33 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ± 2 dB over the operating frequency. The maximum noise figure is 5 dB, the minimum OP1dB is 20 dBm, and the typical OIP3 is 30 dBm. The operating voltage is +15 VDC and the current draw is typically 350 mA. This amplifier is supplied in an epoxy sealed housing that measures 1.91" x 0.78" x 0.36" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 33 dB Min |
| Gain (Measured): | 35.22 dB |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ, 5 dB Max @ Band Edges |
| Noise Figure (Measured): | 4.41 dB |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Max Measured: Input 1.77:1 / Output 1.61:1 |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 350 mA Typ, 450 mA Max |
| Input Power: | 17 dBm Max |
| OIP3: | 30 dBm Typ |
| Sealing: | Epoxy Seal (Unless othwerwise specified) |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.36" |
| Finish: | Painted Blue (Mounting surface free from paint) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +117 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |