PMI Model PEC3-40-30M26R5G-6R0-12-12-SFF is a 30 MHz to 26.5 GHz Low Noise Amplifier that provides greater than 35 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±3.5 dB maximum over the operating frequency with a noise figure is 6 dB typical and offers an OP1dB of 12 dBm minimum. This amplifier is supplied in a package that measures 1.92" x 0.78" x 0.36" with removeable 2.92mm connectors making it ideal for use in connectorized or surface mount applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Gain (dB): | 35 dB Min |
| Gain Flatness: | ±3.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Typ, 7.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Typ, 11 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to 15 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |