Quantic PMI Model PEC3-9-7G18G-9-7-SFF is a 7 to 18 GHz low noise amplifier with a gain of 9±3 dB; noise figure of 9 dB; and a P1dB of 7 dBm. The unit is hermetically sealed in a housing that measures 1.92" x 0.78" x 0.34" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 7 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 9 ± 3 dB |
| Noise Figure (dB): | 9 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 7 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.2:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Max |
| OIP3: | 15 dBm Min |
| Input Power Handling: | 23 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.34" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |