Quantic PMI Model PEC4-18G22G-1R7-8-23-SFF is a 18 to 22 GHz low noise amplifier that offers a gain of 23 dB with a gain flatness of ±1.5 dB, a maximum noise figure of 1.7 dB, and a minimum OP1dB of 8 dBm. Package size is 0.71" x 0.64" x 0.31"with removable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 22 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 22 |
| Gain (dB): | 23 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.7 dB Max |
| Input VSWR: | 2.0:1 |
| Output VSWR: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 8 dBm Min |
| RF Input Power: | 20 dBm CW |
| DC Voltage: | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 120 mA nom. |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.71" x 0.64" x 0.31" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +75 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +110 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |