Quantic PMI Model PFA-DC18G-40-2W-SMF is a Fixed, Bidirectional Attenuator operating over the DC to 18 GHz frequency range that offers 40 ± 1.5 dB of attenuation with an input power of 2 W maximum. Package size is 0.99" x Ø0.312" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | DC To 18 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Value (dB): | 40 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1.5 dB |
| Impedance (Ohms): | 50 |
| VSWR: | 1.35:1 Max |
| Input Power: | 2 W Max |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.99" x Ø0.312" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |