PFA-DC3G-100W-NMF
Preliminary
Fixed Attenuator
Quantic PMI Model PFA-DC3G-100W-NMF is a fixed attenuator that operates over the frequency range of DC to 3 GHz with a typical nominal attenuation of 40 ± 0.8 dB and a maximum input power of 100 W. This model measures 6.279" x Ø2.165" and is outfitted wit
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | DC to 3 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Attenuation Value (dB): | 40 dB |
| Impedance (Ohms): | 50 |
| VSWR: | 1.3:1 |
| Input Power, CW: | 100 W Max |
| Nominal Attenuation: | 40 ± 8 dB Typ |
| Connectors: | N-Type Male / Female |
| Size: | 6.279" x Ø2.165" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |