PMI Model PFS-1G20G-SPI is a frequency synthesizer that operates over the 1 to 20 GHz frequency range using SPI input controls and a 10 MHz reference signal. This unit features high speed, high accuracy and low phase noise. Housing measures 4.53" x 3.74" x 0.79" with a standard RS232 9-Pin female Micro-D connector and SMA female connectors.
100 MHz reference signal version available upon request.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Frequency Step Size, Nominal (LSB): | 0.2 Hz |
| Power Output Level (dBm): | 10 dBm Min |
| Frequency Accuracy: | ±2E-7 (or same as external ref) |
| Tuning Speed: | 2.2 ms Typ |
| Phase Noise: | See Product Feature |
| Spurious Output: | -65 dBc Typ -60 dBc Max |
| Harmonics: | -5 dBc Max |
| Reference: | 10 MHz @ 5 ± 3 dBm |
| Power Supply: | +12 VDC @ 1.4 A (Warm-Up) +12 VDC @ 1.2 A (Stable) |
| Control: | SPI |
| Output Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.53" X 3.74" X 0.79" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Storage Temperature: | -55 to +85°C |