PMI Model PFS-20G40G is a frequency synthesizer that operates over the 20 to 40 GHz frequency range. This unit features high speed, high accuracy and low phase noise. Housing measures 4.53" x 3.74" x 0.79" with a standard RS232 9-Pin female Micro-D connector and 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 20 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 20 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Frequency Step Size, Nominal (LSB): | 0.2 Hz (20 to 30 GHz), 0.4 Hz (30 to 40 GHz) |
| Power Output Level (dBm): | 10 dBm Min |
| Frequency Accuracy: | ±2x10-7 (or same as external ref) |
| Spurious Output: | -65 Typ / -60 Max (20 to 30 GHz) -60 Typ /-55 Max (30 to 40 GHz) |
| Harmonics: | -15 dBc TYP |
| Power Supply: | +12 VDC @ 1.4 A (Warm-Up) +12 VDC @ 1.2 A (Stable) |
| Phase Nosie: | See Product Feature |
| Control: | RS232 / SPI |
| Output Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.53" x 3.74" x 0.79" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |