PMI Model PFS-618-CD-8B is a Frequency Synthesizer that operates over the frequency range of 6 to 18 GHz. This unit features high speed, high accuracy and low phase noise. Housing measures 6.23" x 6.48" x 1.6" with a 9 Pin Sub-D male for power, a 37 Pin Sub-D male for control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Frequency Step Size, Nominal (LSB): | 51.2 MHz |
| Power Output Level (dBm): | 10 dBm Min |
| Power Variation Over Temperature: | 5 dB P-P (±2.5 dB) Max |
| Frequency Accuracy: | ±1 MHz Max |
| Frequency Aging: | ±2 PPM / Year |
| Settling Time to 1 MHz: | ≤1 µs Typ |
| Tuning Speed: | ≤1 µs Typ |
| Tuning Control: | Binary, TTL 8 Bits |
| SSB Noise @ 1 KHz Offset: | -78 dBc / Hz |
| SSB Noise @ 100 KHz Offset: | -96 dBc / Hz |
| SSB Noise @ 10 MHz Offset: | -100 dBc / Hz |
| Spurious Output: | -50 dBc Typ |
| Harmonics: | -30 dBc Max |
| Sub-Harmonics: | -55 dBc Max |
| Reference: | Internal Reference |
| Modulation Bandwidth: | DC to 10 MHz |
| Frequency Deviation: | ±0.4 GHz Min, 0.1 GHz / V |
| Sensitivity: | 1.1:1 |
| Power Supply: | +12 VDC @ 2.5 A Max, -12 VDC @ 0.6 A Max, +5 VDC @ 4 A Max, -5 VDC @ 2 A Max |
| Control: | Analog |
| Power Connector: | 9 Pin Sub-D Male |
| Control Connector: | 37 Pin Sub-D Male |
| Modulation Input Connector: | SMA Female |
| Output Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.23" x 6.48" x 1.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +70 ºC |