PMI Model PFS-819-10K-EXT10M-5V-SFF is a frequency synthesizer covering the RF range of 8 to 19 GHz. With a nominal output power of 10 dBm. This unit features a 10 kHz step size and utilizes a 10 MHz external reference. The mechanical size is 4.5" x 2.5" x 0.6" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 19 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 19 |
| Frequency Step Size, Nominal (LSB): | 10 kHz |
| Power Output Level (dBm): | 10 dBm ± 3 dB, 50 Ohm |
| Spurious Output: | -55 dBc Max |
| Harmonics: | -15 dBc Max |
| Reference: | External 10 MHz, 0 dBm ± 3 dB, 50 Ohm |
| Phase Nosie: | 1 kHz Offset = -80 dBc/Hz Max 10 kHz Offset = -84 dBc/Hz Max 100 kHz Offset = -84 dBc/Hz Max 1 MHz Offset = -94 dBc/Hz Max 10 MHz Offset = -121 dBc/Hz Max |
| Programming: | Serial Clock, Data, Enable 2.5 V Logic, VIH (Min) = 2.0 V. VIL (Max) = 0.5 V |
| Power Connector: | 21 pin Micro-D Male |
| Control Connector: | 21 pin Micro-D Male |
| Modulation Input Connector: | SMA Female |
| Output Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.5" X 2.5" X 0.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |