Quantic PMI Model PHC-20-26-26DBM-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 2 to 6 GHz with a gain of 22 dB and an OP1dB of 26 dBm with a noise figure of 7.5 dB. Package size is 3.53" x 1.75" x 0.61" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 18 dB Min, 22 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 7.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 26 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 925 mA |
| Reverse Isolation: | 45 dB Min |
| DC Supply: | +15 VDC @ 925 mA |
| Output Power @ P1dB: | 26 dBm Min |
| Gain Variation J1 to J2: | ±2.0 dB Max |
| 2nd Harmonic Rejection @ Pin = -4 dBm: | -30 dBc Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 3.53" x 1.75" x 0.61" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |