PMI Model PIA-10G-CD-1 is a 10 GHz Integrated DRO Module with 3 outputs having a 0 to 360° analog controlled variable phase shifter and 0 to 10 dB analog power output control capability. Housing measures 6.25" x 2.5" x 1.0" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Output (GHz): | 10 |
| Phase Shift: | 0 to 360° Typ |
| Analog Voltage (Phase Shift Control): | 0 to +13 VDC |
| Absolute Maximum (Phase Shift Control): | 0 to +14 VDC |
| Output Power: | 19 dBm Typ |
| Output Power Adjust: | 0 to 10 dB Typ - Measured >0 to 15 dB |
| Analog Voltage (Output Power Control): | -1.0 to -4.5 VDC |
| Absolute Maximum (Output Power Control): | 0 to -5 VDC |
| Harmonics: | -50 dBc Typ - Measured < -50 dBc |
| Sync Input: | 100 MHz - Measured 100 MHz @ 0 dBm |
| Sync Input Power: | 0 dBm ±3 dB |
| Sync Input Phase Noise: | -155 dBc/Hz @ 10 kHz Offset |
| Sync Input Frequency Stability: | ±3 PPM |
| Power / Control: | 15 Pin Micro-D Male |
| Sync Input Connector: | SMA Female |
| Output Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.25" x 2.5" x 1.0" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |