Quantic PMI Model PIA-12D8G-CD-1 is a Phase Locked, Dielectric Resonator Oscillator with Internal Reference having an output frequency of 12.8 GHz. This model provides a minimum output of 13 dBm with all spurs held to -80 dBc and harmonics held to -25 dBc. The frequency stability is ±3 ppm with an internal reference of 100 MHz. The phase noise is as follows: -34 dBc/Hz at 1 Hz, -65 dBc/Hz at 10 Hz, -85 dBc at 100 Hz, -108 dBc/Hz at 1 kHz, -115 dBc/Hz at 10 kHz, -120 dBc/Hz at 100 kHz, and -140 dBc/Hz at 1 MHz offsets. The oscillator requires +15 VDC DC and 300 mA. There is a built-in alarm which outputs a TTL signal when phase locked. The unit measures 2.25" x 2.25" x 0.62".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 12.8 |
| Frequency Stability: | ±3 ppm |
| Load VSWR: | 1.4:1 |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | <-80 dBc |
| Phase Noise: | @ Offset 1 Hz: <-34 dBc/Hz @ Offset 10 Hz: <-65 dBc/Hz @ Offset 100 Hz: <-85 dBc/Hz Offset 1 KHz: <-108 dBc/Hz Offset 10 KHz: <-115 dBc/Hz @ Offset 100 KHz: 120 dBc/Hz @ Offset 1 MHz: 140 dBc/Hz |
| Harmonics: | <-25 dBc |
| Frequency: | 12.8 GHz |
| Alarm: | TTL Volts |
| Power Output: | 13 dBm Min |
| Internal Reference: | 100 MHz |
| DC Current: | 300 mA Max |
| Supply Voltage: | +15 VDC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.63" |
| Finish: | Nickel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -25 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |