Quantic PMI Model PIA-12D8G-CD-1-EXT is a Phase Locked, Dielectric Resonator Oscillator with External Reference (PLDRO) covering the frequency of 12.8 GHz with an output power of 13 dBm. This model has SMA female connectors and measures 2.25" x 2.25" x 0.62".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 12.8 |
| Frequency Stability: | ±3 ppm |
| Load VSWR: | 1.4:1 |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | <-80 dBc |
| Phase Noise: | @ 100 kHz Offset: 120 dBc/Hz @ Offset 1 Hz: <-34 dBc/Hz @ Offset 10 Hz: <-65 dBc/Hz @ Offset 100 Hz: <-85 dBc/Hz @ Offset 1 KHz: <-108 dBc/Hz |
| Harmonics: | <-25 dBc |
| Sub Harmonics: | <-80 dBc |
| External Reference: | 100 MHz |
| Alarm: | TTL Volts |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Finish: | Nickel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -25 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |