Quantic PMI Model PIA-5087D16-CD-1-EXT is a Phase Locked, Dielectric Resonator Oscillator with Internal Reference (PLDRO) covering the frequency of 5.08716 GHz with an output power of 13 dBm. This model has SMA female connectors and measures 2.25" x 2.25" x 0.62".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 5.08716 |
| Frequency Stability: | Same as reference |
| Load VSWR: | 1.5:1 |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | <-70 dBc |
| Harmonics: | <-20 dBc |
| External Reference: | 130.44 MHz (0 ± 3 dBm) |
| Supply Voltage: | +15 VDC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Finish: | Nickel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +75 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 °C to +80 °C |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B. |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A. |