Quantic PMI Model PIA-6D6G-SFF-EXREF is a Phase Locked, Dielectric Resonator Oscillator (PLDRO) covering the frequency of 6.6 GHz with an output power of 13 dBm. This model is phase locked to an external 10 MHz reference. This model has SMA female connectors and measures 2.25" x 2.25" x 0.62".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 6.6 |
| Frequency Stability: | ±3 ppm |
| Load VSWR: | 1.5:1 |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | <-80 dBc |
| Phase Noise: | @ Offset 10 KHz: 20 log N +3 dBc/Hz @ Offset 100 KHz: -120 dBc/Hz typ. @ Offset 1 MHz: -140 dBc/Hz typ. |
| Harmonics: | <-25 dBc |
| External Reference: | 10 MHz |
| VSWR: | 1.5:1 |
| Alarm: | TTL "1" when Locked |
| DC Current: | 300 mA Max |
| Supply Voltage: | +15 VDC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Finish: | Nickel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -25 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |