| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Product Description: | PMI Model No. PIA-FLA-2G18G-3CH-CPL is an integrated assembly consisting of three identical channels. Each channel features an input 2-18GHz high pass filter, limiter and low noise amplifier along with a coupled output of each input. The gain is 23dB with a noise figure of 6.75dB, OP1dB of +15dBm. This module is designed to survive input power levels of 1 watt CW, 10 watts peak with 1us puls width and 1KHz PRF. |
| Item No.: | 18 |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 max |
| Gain: | 23dB nominal |
| Filter Rejection: | -15dB @ 1700MHz typ -35 dB @ 1500MHz typ -80 dB @ 870MHz typ |
| Gain Flatness: | ±1.5dB typ |
| Input Power: | 1 watt CW, 10 watts peak (1us PW, 1kHz PRF) |
| OIP3: | +20dBm min |
| OP1dB: | +15dBm min |
| Channel - Channel Isolation: | 60dBc min |
| Coupled Output Ports: | 16dB typ (no directivity) |
| DC Supply: | 500mA @ +12 to +15VDC nominal |
| Noise Figure: | 6.75dB max |
| Connectors: | SMA(F) |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | 55°C +85°C Operating -65°C to +125°C Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |