| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Product Description: | Quantic PMI Model PIA-FLA-2G18G-4-8-SFF is an integrated assembly consisting of four identical channels. Each channel features an input 2 to 18 GHz high pass filter, limiter, low noise amplifier, and power divider. The gain is 20 dB Min with a noise figure of 5 dB Max (@ room temp), and OP1dB of +10 dBm Min. This module is designed to survive input power levels of 1 watt CW and 10 watts peak with 1 µs pulse width and 1 kHz PRF. Housing size is 2.5" x 4.5" x 0.5" with SMA female connectors. |
| Item No.: | 110 |
| Frequency Range: | 2 to 18 GHz |
| Gain: | 20 dB Min |
| Filter Rejection: | 15 dB @ 1700 MHz Typ 35 dB @ 1500 MHz Typ 80 dB @ 870 MHz Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Input Power: | 1 W CW, 10 W Peak (1 us PW, 1 kHz PRF) |
| OIP3: | +20 dBm Min |
| OP1dB: | +10 dBm Min |
| Channel - Channel Isolation: | 60 dBc Min |
| VSWR: | 2:1 Max |
| Noise Figure: | 5 dB Max @ Room Temp |
| DC Power: | 1.7 A IQ @ +12 to +15 VDC Typ |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 2.5" x 4.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue (Mounting surface unpainted and gold plated) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |