| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Product Description: | Quantic PMI Model PIA-FLA-2G18G-4CH is an integrated assembly consisting of four identical channels. Each channel features an input 2 to 18 GHz high pass filter, limiter and low noise amplifier. The gain is 23 dB with a noise figure of 5 dB and OP1dB of +15 dBm. This module is designed to survive input power levels of 1 watt CW, 10 watts peak with 1 µs pulse width and 1 kHz PRF. |
| Item No.: | 111 |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| Gain: | 23 dB Typ |
| Filter Rejection: | -15 dB @ 1.7 GHz Typ -35 dB @ 1.5 GHz Typ -80 dB @ 0.87 GHz Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Input Power: | 1 W CW, 10 W peak (1 µs PW, 1 kHz PRF) |
| OIP3: | +20 dBm Min |
| OP1dB: | +15 dBm Min |
| Channel - Channel Isolation: | 60 dBc Min |
| Coupled Output Ports: | 16 dB Typ (no directivity) |
| DC Supply: | 500 mA @ +12 to +15 VDC |
| Noise Figure: | 5 dB Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Finish: | Painted Blue (mounting surface unpainted) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to +85°C (Operating) -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |