| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Product Description: | Quantic PMI Model PIM-2D7G3D55G-3D55G4D4G-22DB-12V is an 850 MHz instantaneous bandwidth baseband module with an amplifier and bandpass filter with two independent outputs. Each band is an independent channel with a gain of 18 dB. This model covers 2.7 to 3.55 GHz and 3.55 to 4.4 GHz. |
| Item No.: | 70 |
| VSWR In/Out: | 2:1 max. |
| Harmonics: | -60 dBc min. |
| Absolute Max RF Power (Survival): | +20 dBm |
| Channel 3 Frequency Range: | 2.7 to 3.55 GHz |
| Channel 3 Gain: | +18 dB |
| Channel 3 Noise Figure: | 3 dB Typ |
| Channel 3 Output IP3: | +35 dBm Min |
| Channel 4 Frequency Range: | 3.55 to 4.4 GHz |
| Channel 4 Gain: | +18 dB |
| Channel 4 Noise Figure: | 5.5 dB Typ |
| Channel 4 Output IP3: | +30 dBm Min |
| DC Power: | +7 V to +12 V, 350 mA Typ, 400 mA Max |
| Connectors: | GPPO (M) In/SMA (F) Out |
| Size: | 4.420" x 1.750" x 0.745" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -40 °C to +85 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-810, 0 to 95% Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-810, 516.6 Compliant, 20G, 11 ms Duration |
| Altitude: | MIL-STD-810, 15,000 ft. |
| Vibration: | MIL-STD-810, Method 515, Fig. 3 (Non-Op) |