Quantic PMI Model PIQ-18G40G-360D-10dB-OPT24G is a 24 ± 0.125 GHz, high performance IQ Vector Modulator with 2 x 12 Bit TTL compatible channels (I and Q) that offers a full 360° of phase shift with a minimum of 10 dB amplitude control at an input power of -10 dBm. Housing measures 3.5" x 2.5" x 0.6" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 24 ± 0.125 |
| Frequency Min (GHz): | 24 |
| Frequency Max (GHz): | 24 |
| Insertion Loss (dB): | 16 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Dynamic Range: | 10 dB |
| VSWR: | 3.5:1 Max (50 OHM System) |
| RF Input Power (dBm): | Optimized for -10 dBm & 25 °C |
| Phase vs Frequency: | ±20° Typ @ -10 dBm |
| Control Slopes: | Linear |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Power Supply: | ±12 to ±15 VDC @ 100 mA Max |
| Attenuation vs Frequency: | ±3.5 dB Typ @ -10 dBm |
| Control Logic: | 2 x 12 BITs (I & Q), TTL Compatible |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Power/ Logic Connectors: | 37 Pin D-Sub Connector Plug |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.50" x 2.50" x 0.75" |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -10 ºC to +60 ºC (Operating), -65 ºC to +125 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |