

PMI Model PIQ-85M18G-36020-CD-2 is a Vector Modulator covering the frequency range of 0.085 to 18 GHz that provides an attenuator resolution of 0.1 dB and a phase shift resolution of 0.8º. The attenuation is phase invariant, and the phase is amplitude invariant making it ideal for nulling unwanted signals. The unit can be specifically calibrated for any number of 100 MHz bands within the full operating frequency range of 0.85 to 18 GHz. Housing measures 6.0" x 3.0" x 1.0" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.085 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.085 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | -3 ± 4 dB |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Dynamic Range: | 20 dB Min |
| Input Power (dBm): | 0 to +10 dBm Max |
| Switching Speed: | 10 µs Typ - Measured >2 µs |
| Power Supply: | ±15 VDC and +5 VDC |
| Attenuation Resolution: | 0.1 dB Max - Measured 0.08 dB |
| Amplitude Variation: | ±4 dB across frequency range |
| Amplitude Variation, Narrow Band: | ±0.5 dB across any 50 MHz (100 MHz to 500 MHz) ±0.5 dB across any 100 MHz (50 MHz to 18 GHz) Measured < ±0.5 dB Typical |
| Phase Variation, Narrow Band: | ±2° over any 50 MHz (100 MHz to 500 MHz), ±2° over any 100 MHz (500 MHz to 18 GHz) Measured <±2° Typical |
| Phase Resolution: | 0.8° Max - Measured 0.703125° |
| Return Loss (Input/Output): | 10 dB Min - Measured >10 dB |
| RF Input Power (CW) Damage Threshold: | 30 dBm CW Max |
| Frequency Setting: | 8-BIt TTL for 100 MHz Bands |
| Band Switching: | Integrated Input / Output Switch (Nom) |
| Gain For Output Amplifier: | 28 dB Nom |
| Noise Figure For Output Amplifier: | 4 dB Typ |
| OIP3 For Output Amplifier: | 27.5 dBm Typ |
| OP1dB For Output Amplifier: | 16 dBm Typ |
| Temperature Coefficient: | ±0.035 dB / ºC & ±0.17 Deg / ºC |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.0" x 3.0" x 1.0" |
| Finish: | Painted Gray |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +60 ºC (Operating), +25 ºC for Prototype |