Quantic PMI Model No. PL-BPF-11G14D5G-45-SFF is an 11 to 14.5 GHz, Bandpass Filter with a typical insertion loss of 1 dB. This Model has 20 dBc of rejection at 7.5 and 17.5 GHz and 45 dBc of rejection at 5.5 GHz and 20 GHz. Package size is 1.5" x 0.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 11 to 14.5 |
| Bandwidth (GHz): | 3.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB |
| Rejection: | 20 dBc @ 7.5 GHz, 20 dBc @ 17.5 GHz, 45 dBc @ 5.5 GHz, 45 dBc @ 20 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Typ, over 90% of the passband |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 ºC to +55 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |