PL-MCU-ENET-TTL
Preliminary
PMI Model No. PL-MCU-ENET-TTL is an 10/100 mB Ethernet Micro-Controller Test Box which allows for an Ethernet command to be sent and up to 18 parallel TTL output bits.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Product Description: | PMI Model No. PL-MCU-ENET-TTL is an 10/100 mB Ethernet Micro-Controller Test Box which allows for an Ethernet command to be sent and up to 18 parallel TTL output bits. |
| Item No.: | 59 |
| Ethernet: | 10/100 Mb - Auto-Sensing |
| Power Supply: | +5 V, 150 mA typ. |
| Connectors: | D-9 Male (J1) D-25 Female (J2), RJ-45 (J3) |
| Size: | 4.5" x 3.0" x 1.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -40°C to +70°C |
| Humidity: | 5% to 95%, Noncondensing |