Quantic PMI Model PLDRO-11D95G-15DBM-50M-EXT is a PLDRO with an output frequency of 11.95 GHz. Package size is 2.25” x 2.25” x 0.63” with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 11.95 |
| Output Power (dBm): | >15 dBm |
| Power Variation over temperature: | <2.0 dB |
| Spurious: | <-80 dBc |
| Phase Noise: | <-80 dBc/Hz @ 100 Hz <-104 dBc/Hz @ 1 KHz <-110 dBc/Hz @ 10 KHz <-114 dBc/Hz @ 100 KHz <-130 dBc/Hz @ 1 MHz |
| Harmonics: | <-20 dBc |
| Phase Lock Alarm: | Open collector, Locked open, unlocked-saturated to ground |
| External Reference: | 50 MHz ± 50 ppm |
| Reference Input Power: | 0 ± 3 dBm |
| DC Power: | +10 ± 3% VDC, 270 mA (Typ) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25” x 2.25” x 0.63” (57.2mm x 57.2mm x 15.7mm) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C (baseplate) |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |