PMI Model PLDRO-12000-13DBM-SFF is a phase locked microwave oscillator that provides a 13 dBm minimum output at 12 GHz. Package size is 2.25” x 2.25” x 0.62” with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 12 |
| Frequency Stability: | Same as Reference |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | -60 dBc Max (FO ±100 KHz) -75 dBc Max (F0 >100 KHz) |
| Phase Noise: | -111 dBc/Hz Max @ 1 kHz -117 dBc/Hz Max @ 10 kHz -117 dBc/Hz Max @ 100 kHz -130 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| External Reference: | 100 MHz |
| Reference Input Power: | 0 ± 3 dBm |
| Lock Detector: | TTL High In-Lock |
| DC Power: | +12 VDC, 300 mA Max |
| Power and Phase Lock Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |