PMI Model PLDRO-12522R24M-13DBM-SFF-ROHS is a Phase Locked Microwave Oscillator that provides a 13 dBm minimum output at 12.52224 GHz with an external reference of 130.44 MHz. Other specifications include spurious -70 dBc maximum in band; harmonics -20 dBc maximum; reference input power is 0 ± 3 dBm; reference phase noise (SSB) of -158 dBc/Hz Min @ 100 kHz; and phase noise (SSB) of -130 dBc/Hz Min @ 1 MHz. Housing size is 2.25" x 2.25" x 0.62" excluding connectors and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 12.52224 |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | -70 dBc Max in band |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| External Reference: | 130.44 MHz |
| Reference Input Power: | 0 ± 3 dBm |
| Reference Phase Noise (SSB): | -122 dBc/Hz Min @ 100 Hz -139 dBc/Hz Min @ 1 kHz -153 dBc/Hz Min @ 10 kHz -158 dBc/Hz Min @ 100 kHz |
| Phase Noise (SSB): | -67 dBc/Hz Min @ 100 Hz -96 dBc/Hz Min @ 1 kHz -110 dBc/Hz Min @ 10 kHz -115 dBc/Hz Min @ 100 kHz -130 dBc/Hz Min @ 1 MHz |
| Look Detect: | TTL High in Lock |
| DC Power: | +12 to +15 VDC DC @ 350 mA Max |
| Connectors: | RF: SMA Female Power/Phase Lock: Solder Pins |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" Excluding Connectors |
| Finish: | Chemically Coated IAW MIL-DTL-5541 Type 2, Class 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |