PMI Model PLDRO-18D75G-25M-EXT-ROHS is a PLDRO with an output frequency of 18.75 GHz with a reference frequency of 25 MHz, an output power of 14.7 dBm, a no lock VSWR of 3:1, an output spurious of -75 dBc, an output harmonic of -25 dBc, a sub harmonic of -60 dBc, a reference input power of 3 to 10 dBm, and a reference input spurious of -80 dBc. This model has SMA female connectors and measures 2.25" x 2.25" x 1.41". ROHS Compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 17.85 |
| Output Power (dBm): | 13 to 15 dBm |
| Spurious: | -80 dBc Max |
| Harmonics: | -15 dBc Max |
| Sub Harmonics: | -60 dBc Max (0.5 Fo, 1.5 Fo, 2.5 Fo, etc.) |
| Reference Input Power: | 3 to 13 dBm |
| Reference Frequency: | 25 MHz (External) |
| Lock Detector: | TTL High for In-Lock |
| VSWR: | 3.0:1 Min |
| DC Power: | +12 ± 0.5 VDC, 500 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 1.41" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to 75 °C |