PMI Model PLDRO-22G-100M-292FF-EXT is a 22 GHz phase locked dielectric resonator oscillator featuring 13 dBm output power, -75 dBc spurious, and -20 dBc harmonics. Housing size is 2.5" x 2.5" x 0.62" with a 2.92mm female (RF OUT) and SMA female (REF IN) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 22 |
| Frequency Stability: | Same as reference |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | -75 dBc Max |
| Phase Noise: | -79 dBc/Hz Max @ 100 Hz -104 dBc/Hz Max @ 1 kHz -114 dBc/Hz Max @ 10 kHz -114 dBc/Hz Max @ 100 kHz -129 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| Sub Harmonics: | -60 dBc Max (1/2) |
| External Reference: | 100 MHz |
| Lock Detector: | TTL High - Lock |
| Input Level: | 3 to 13 dBm |
| DC Supply: | +15 VDC (±10%) @ 300 mA Max |
| Reference Phase Noise: | -130 dBc/Hz Max @ 100 Hz -155 dBc/Hz Max @ 1 kHz -165 dBc/Hz Max @ 10 kHz -165 dBc/Hz Max @ 100 kHz |
| Connectors: | 2.92mm Female (RF OOT) SMA Female (REF IN) |
| Size: | 2.5" x 2.5" x 0.62" |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ℃ to +70 ℃ |
| Non-Operating Temperature: | -55 ℃ to +125 ℃ |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |