PMI model PLDRO-23G-10M-EXT is a 23 GHz oscillator featuring 20 dBm output power, low phase noise, and low spurious.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 23 |
| Frequency Stability: | Same as reference |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Spurious: | -65 dBc Max |
| Phase Noise: | -90 dBc/Hz Max @ 1 kHz -95 dBc/Hz Max @ 10 kHz -100 dBc/Hz Max @ 100 kHz -120 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| Sub Harmonics: | -60 dBc Max |
| External Reference: | 10 MHz (Sine wave) |
| Output Level: | +20 dBm Min |
| Lock Detector: | TTL High = Lock |
| Input Level: | -3 to +3 dBm |
| DC Supply: | +12 VDC @ 600 mA Typ |
| Reference Phase Noise: | -130 dBc/Hz Max @ 100 Hz -155 dBc/Hz Max @ 1 kHz |
| Connectors: | RF: 2.92 mm (F) REF: SMA (F) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 to +50 ℃ |
| Non-Operating Temperature: | -55 to +125 ℃ |