PMI Model PLDRO-382M-10M-EXT-SFF is a 382 MHz phase locked dielectric resonator oscillator featuring -3 to 3 dBm input range and provides an 11 dBm minimum output power with -65 dBc maximum spurious. Housing size is 2.25" x 2.25" x 1.41" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 0.382 |
| Load VSWR: | 2.0:1 Max |
| Output Power (dBm): | 11 dBm Min |
| Power Variation over temperature: | 2 dB Max |
| Spurious: | -65 dBc Max |
| Phase Noise: | -100 dBc/Hz Max @ 100 Hz -130 dBc/Hz Max @ 1 kHz -145 dBc/Hz Max @ 10 kHz -145 dBc/Hz Max @ 100 kHz -148 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -35 dBc Max |
| External Reference: | 10 MHz |
| Output Level: | 11 dBm Min |
| Input Level: | -3 to 3 dBm |
| Look Detect: | TTL High = Lock |
| DC Supply: | +12 VDC |
| DC Current: | 550 mA Typ |
| Reference Phase Noise: | -115 dBc/Hz Max @ 10 Hz -140 dBc/Hz Max @ 100 Hz -155 dBc/Hz Max @ 1 kHz -165 dBc/Hz Max @ 10 kHz |
| Connectors: | RF: SMA Female Power: THR Capacitor |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 1.41" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 ℃ to +60 ℃ |