PMI Model PLDRO-4D3G-25M-EXT-SFF is a phase locked dielectric resonator oscillator (PLDRO) with an output frequency of 4.3 GHz that features 13 to 15 dBm output power, -20 dBc harmonics, and -76 dBc spurious. Housing measures 2.25" x 2.25" x 1.41" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 4.3 |
| Load VSWR: | 3.0:1 Max |
| Output Power (dBm): | 13 to 15 dBm (Over operating temperature range) |
| Spurious: | -76 dBc Max @ ±10 MHz to 2 GHz away from carrier |
| Phase Noise: | -57 dBc/Hz Max @ 10 Hz -87 dBc/Hz Max @ 100 Hz -110 dBc/Hz Max @ 1 kHz -120 dBc/Hz Max @ 10 kHz -125 dBc/Hz Max @ 100 kHz -135 dBc/Hz Max @ 1 MHz -145 dBc/Hz Max @ 10 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| External Reference: | 25 MHz (Sine Wave) |
| Input Level: | 7 to 13 dBm |
| Look Detect: | TTL High - Lock |
| DC Supply: | +12 VDC @ 500 mA Max |
| Reference Phase Noise: | -110 dBc/Hz Max @ 10 Hz -137 dBc/Hz Max @ 100 Hz -156 dBc/Hz Max @ 1000 Hz -165 dBc/Hz Max @ 10 kHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 1.41" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ℃ to +75 ℃ |